פוסטים

המדריך המלא להתנהלות עם כסף

admin

admin

לא אמורה להיות לכם בעיה להתנהל עם כסף בפיליפינים. התשתיות קיימות ואפשר בקלות למצוא בנקים וחלפני כספים חוקיים. אבל יש כמה דברים שכדאי לכם לדעת כדי שלא תופתעו ברגע שתגיעו. קודם כל, אנחנו ממליצים להכיר את השטרות ולהצליח להבדיל ביניהם בקלות. אם תושיטו לנהג מונית שטר גדול מדי ותצאו, לא מאוד סביר שהוא יתקן אתכם. הרגישו בנוח עם השטרות, כפי שאתם משתמשים בנוחות בשטרות בישראל.

הפזו הפיליפיני (בעל הסימון ₱) חלש משמעותית מהשקל הישראלי. שקל אחד שווה בערך 14.6 פזו (נכון לינואר 2020). השטרות מגיעים בעיקר בערכים 20, 50, 100, 500 ו-1000 (יש גם שטר של 200 ושטר של 10 שאינם נפוצים כלל). פזו אחד מחולק למאה "סנטאבוס" (Centavos). אבל בגלל ערך הפזו, כנראה שלא תצטרכו להתחשב בו בכלל. לעומת זאת, במהלך הטיול שלכם תצברו כמות גדולה של מטבעות (מטבע של פזו אחד, חמישה או עשרה). אין מה לעשות איתם, אבל שמרו אותם! אתם תרצו אותם כשתצטרכו להשאיר טיפ, לתת סכום מדויק לנהג או לנצל את כולם בשביל קנייה אחת.

שימוש בכספומטים

אם אתם לא מסתובבים בעיר גדולה, יהיה די קשה למצוא כספומט, ובמיוחד אחד שעובד. גם במקומות מתויירים כמו פאלאוואן או פנגלאו יכול להיות שתמצאו רק כספומט בינלאומי אחד. אם אתם משתמשים בכספומט, וודאו שאתם משתמשים במכונה שנמצאת בתוך בנק או מחוברת לקיר של בנק. אלו המכונות הבטוחות ביותר. יש סיכוי נמוך בהרבה שהכרטיס שלכם ייסרק על ידי עבריינים ובמקרה שהכרטיס נבלע, תוכלו להיעזר בבנק כדי לשחרר אותו. הבנקים הגדולים בפיליפינים הם BPI, BDO או MetroBank. בדרך כלל תוכלו למשוך עד 10,000 פזו במשיכה אחת (690 שקלים) ותיגבה מכם עמלה של 200 פזו (14 שקלים).

אם הכספומט מאפשר לכם לבחור – בקשו שטרות קטנים. אם אין אפשרות כזו, בקשו סכום שיאלץ את הכספומט להוציא לפחות שטר אחד קטן מאלף (כלומר בקשו 9,500 במקום 10,000). יכול להיות קשה לפרוט שטרות גדולים, במיוחד בעיירות קטנות יותר. בתחבורה ציבורית למשל, נחשב לא מנומס לשלם בשטרות גדולים, וגם אף פעם לא נעים "לתקוע" מישהו עם שטר גדול ולקחת ממנו את כל העודף.

שימוש בדולרים

יש מקומות מועטים שיהיו מוכנים לקבל תשלום בדולרים, במיוחד אם מדובר על מקרה חירום ונתקעתם בלי פזו. אנחנו ממליצים לא לצאת מהחדר בלי כמה עשרות דולרים כגיבוי, מוחבאים איפשהו עליכם. תוכלו להמיר אותם לפזו, או להשתמש בהם במקרה הצורך. כשאתם ממירים דולרים, כדאי שתבדקו מראש את שער החליפין, כדי שתדעו אם ההצעה שניתנה לכם הגיונית/

שימוש בכרטיסי אשראי

כרטיסי אשראי יעזרו לכם בעיקר בערים גדולות (מנילה או סבו). גם במקומות מאוד תיירותיים (כמו בוראקאי) תוכלו לשלם ברוב המקומות עם כרטיס אשראי. אבל ברירת המחדל בפיליפינים היא תשלום במזומן. על הוצאות גדולות (כמו טיסות פנים או לינה במלונות יקרים) אין בעיה לשלם באשראי. אבל אם תבחרו לשלם על אטרקציה באשראי, יכול להיות שתתווסף למחיר עמלה שיכולה להגיע לגובה של 10 אחוזים. ואם כבר אשראי – מאסטרקארד או ויזה. לאחרים אין סיכוי לקבל שירות.

נותנים פה טיפ?

האמת? זה לא ממש ברור. אף אחד לא ידרוש מכם טיפ (ובטח שלא ירדוף אחריכם אחרי שעזבתם בלי להשאיר כלום), אבל זה מוערך מאוד. מול נהגי מונית, מקובל לעגל את סכום המונה כלפי מעלה לסכום עגול. אבל גם מאוד הגיוני לא להשאיר טיפ בכלל עבור נהג שסירב להפעיל מונה, או מלצר שהתעלם מכם לאורך הארוחה. אם החלטתם להשאיר טיפ, 10-15 אחוזים יספיקו. בשביל זה שמרתם את כל המטבעות האלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אודות

מדריך פיליפינים למטיילים ! כל המידע על מנילה, אל נידו , פלוואן , סבו ובורקאי – המלצות, טיפים, מסלולים ואטרקציות .כאן תמצאו מידע מקים לטיול שלכם בפיליפינים !

חדשות ועדכונים

קבל את התוכן הטוב ביותר מועבר ישירות לתיבת הדואר הנכנס שלך!